Júliusban 3,3%-kal nőtt a szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma

A külföldivendég-éjszakák számának növekedését (+8,9%) a belföldiek csökkenése (-1,1%) mérsékelte. A szállodákban kedvezően alakult a vendégforgalom (8,2%-os volt az élénkülés), melyben a négycsillagos házak szerepe volt meghatározó. A kereskedelmi szálláshelyek árbevétele folyó áron 9,6%-kal nőtt. A külföldi vendégek 1458 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 8,6, az éjszakáké pedig 8,9%-kal nőtt 2011 júliusához viszonyítva.

A vendégéjszakákban mért vendégforgalom 46%-a, a szállásdíjbevétel közel 57%-a származott a külföldiektől.

A legjelentősebb küldőországokból érkező vendégek éjszakáinak száma – Csehország kivételével – mindegyik esetében nőtt (Németország, Ausztria, Oroszország, Olaszország, Egyesült Királyság, Amerikai Egyesült Államok, Lengyelország, Románia). A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül az egy- és kétcsillagos egységekben visszaesést, a többi kategóriában növekedést regisztráltak. A külföldi vendégek száma a turisztikai régiók többségében emelkedett.

Júliusban a belföldi vendégek 1693 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, ez a teljes vendégforgalom 54%-a. Számuk 2,4, az éjszakáké 1,1%-kal csökkent az egy évvel ezelőttihez képest. A vendégforgalom visszaesése kilenc turisztikai régióból hatot érintett. A belföldivendég-forgalom több mint felét fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 4,0%-kal javult.

A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 57,5%-os volt, ezen belül az ötcsillagosok 74,5, a négycsillagosok 67%-os foglaltságot értek el. A megfigyelt időszakban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 7,7%-kal (14 898 forint), az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 15%-kal (8568 forint) emelkedett 2011 azonos időszakához viszonyítva. Budapesten a vendégforgalom jelentős részét fogadó három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára júniusban 10 400 és 32 600, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 5700 és 26 400 forint között alakult, ami 36–114, illetve 20–92 eurónak felelt meg.

A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 9,6%-kal emelkedett a vizsgált időszakban. A szálláshelyek 30,1 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 18,5 milliárd forint volt. A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás fogyasztóiár-indexe júliusban 5,1%. A forint/euró árfolyam 286 forint volt júliusban, 19 forinttal (7%-kal) gyengébb, mint egy évvel korábban.

A működő kereskedelmi szálláshelyek közül 2012 júliusában még 2265 egység fogadott el fizetőeszközként üdülési csekket és 1855 egység Széchenyi Pihenőkártyát, a belföldi vendégek több mint milliárd forint értékben fizettek ezen fizetőeszközökkel a szálláshely- és kapcsolódó szolgáltatásokért, melyből az üdülési csekkek aránya 12% volt.

Budapesten a vendégforgalom összességében 17%-kal emelkedett, leginkább a külföldivendég-forgalom dinamikus növekedésének eredményeképpen, miközben a belföldivendég-éjszakák száma mindösszesen 1,3%-kal nőtt. A Balatoni üdülőkörzetben a külföldivendég-éjszakák száma stagnált, a belföldiek esetében ez az érték 3,2%-kal visszaesett.

A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken júliusban közvetlenül mintegy 32 ezer főt foglalkoztattak, ez 3,2%-kal kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. A részmunkaidős foglalkoztatás aránya a szállodákban kategóriánként változó, kölcsönzött munkaerőt lényegében csak a négy-, illetve az ötcsillagos egységek foglalkoztattak, minimális arányban.

A szálláshelyek körében jelentős volt a fluktuáció, a kapacitásukra egyszerre volt jellemző, hogy a gazdasági környezet változására a szállodák, a panziók, a kempingek stb. egy része beszüntette működését, míg mások bővítették a kínálatot. Ennek eredőjeként 2012. július 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 3157 volt, ezen belül 990 szálloda 58 ezer szobával, 1092 panzió 12 ezer szobával működött. A szállodákban, júliusban 446 szobával több állt rendelkezésre, mint az előző év azonos időszakában. Budapesten a vizsgált időszakban 180 szálloda működött, ezek kapacitása közel azonos, mint 2011-ben. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma országosan 1075 volt.

Forrás: Turizmus Panoráma Bulletin

További hírek

Klemm Balázs a Climate Action Zöld Nagykövetei között
2024. Október 29.
Újabb mérföldkő, Klemm Balázs csatlakozott a Climate Action nagyköveti csapatához
Ausztriában is megvetette a lábát a Hotel & More Group
2024. Október 16.
Klemm Balázs, a Hotel & More Group vezérigazgatója nyilatkozott a Figyelő gazdasági hetilap online portáljának
Átadták a Váradi Eszter díjakat Hajós István nagymamájának emlékére
2024. Október 8.
Klemm Balázs a nemes célok támogatásának kiemelt fontosságáról beszélt a TV2 reggeli műsorában, a Mokkában
Három osztrák szálloda a cégcsoport portfóliójában
2024. Október 1.
A Hotel & More Group bejelentette, hogy immár három osztrák szálloda is található a portfóliójában
Négy külföldi szállodával bővíti portfólióját a Hotel & More Group
2024. Szeptember 24.
Klemm Balázst kérdezték a TREND FM műsorában a cégcsoporthoz csatlakozó szállodákról
Minden hír